Bali – Nový rok

Včera a dnes se na Bali slaví dva největší balijsko – hinuduistické svátky. Neslaví se v celé Indonésii, ale pouze na Bali. Je to jedna z věcí, které bych chtěla někdy v životě zažít, vždy bohužel tyto svátky minu.
Včera se slavilo Ogho Ogho, který je součástí oslav Nového roku. Během 6 týdnů vytváří muži a chlapci z různých materiálů obří démony a duchy, kteří se pak právě v tento den procházejí po ulicích, tancují a soutěží mezi sebou. Ženy a dívky se jako při každé ceremonii nádherně obléknou a namalují a dopravází průvod démonů a duchů na břeh oceánu, kde jsou tyto obří sochy upáleni a mohou začít oslavy.
Dnes ja na Bali Nyepi (den ticha) , tedy jejich Nový rok. Začíná po půlnoci předchozího dne a trvá 24 hodin. Celý ostrov naprosto utichne. V tento den je dokonce zavřené i letiště a nepřistávají žádné letadla. Zavřené jsou i všechny obchody a restaurace. Všichni jsou v tento ten doma a nikdo nesmí vycházet na ulici. Nikdo nesmí doma svitít a všichni musí být ticho.
Všechno toto hlídá místní policie a porušení těchto nařízení je pokutováno. Důvod je jednoduchý, kdyby se totiž démoni a duchové, kteří byli vyhnáni z ostrova, chtěli vrátit – zjistili by, že je ostrov naprosto prázdný a letěli by dál. Tento svátek respektují všichni nehledě na jejich vyznání.
V tento den prý vidíte konečně opravdové nebe plné hvězd. No nechtěli by jste někdy, takto silný svátek zažít?melis